Saj vrtec kot dom je...že 80 let

NOVICE Objava dogodkov iz Vrtca Manka Golarja

Dan brez avtomobila in tek podnebne solidarnosti

0 Komentarji
1254
23 sep 2015

DSCN7961

DAN BREZ AVTOMOBILA

IN »TEK PODNEBNE SOLIDARNOSTI«

22. septembra je mednarodni dan brez avtomobila in je zaključek »tedna mobilnosti«. V našem vrtcu ga obeležujemo že vrsto let. Za ves teden mobilnosti vzgojiteljice načrtujemo dejavnosti, ki sovpadajo s to temo. Na dan brez avtomobila uresničujemo še projekt Fit hoja za zdravje. To pomeni, da še posebej promoviramo hojo in ne motorizirane oblike prihoda v vrtec kot pomembne za zdravje nas in našega okolja. Torej, v vrtec pridemo peš, s kolesi, skiroji, poganjalci, rolerji…

Z otroki smo ta dopoldan preživeli v parku, kjer smo se igrali gibalne igre z rekviziti (z žogami in žogicami, igralnim padalom, keglji, postavile smo jim poligon…), hkrati pa smo na enem delu parka izvedli »tek podnebne solidarnosti«.

Tek podnebne solidarnosti je mednarodni projekt, ki se izvaja pod okriljem Slovenske Karitas. Namen projekta je ozaveščanje mladih o problematiki podnebnih sprememb v povezavi z revščino v Afriki, o vplivu in odnosu ljudi na okolje, vzrokih in učinkih podnebnih sprememb, zmanjšanju svojega vpliva na okolje, kako lahko spremenimo svet na boljše ali slabše…

Otroci in tudi zaposleni vrtca bomo po svoji želji preko celega šolskega leta nabirali kilometre, s katerimi bomo izrazili solidarnost do ljudi v Afriki, ki so jih posledice naravnih sprememb najbolj prizadele, čeprav so s svojim načinom življenja najmanj prispevali k le-tem. S pretečenimi kilometri bomo gradili kroge solidarnosti okoli planeta Zemlje (dolžina ekvatorja je 40.075 km). V letu 2014 se je gradil že četrti krog (152.479,48 km). 

Pred tekom smo si ogledali DVD "Živi preprosto in solidarno – v smeri podnebne pravičnosti” ter se o sami vsebini pogovarjali. Spoznali smo, kako živijo njihovi sovrstniki daleč vstran v veliki, prostrani, a revni Afriki in kakšno vreme imajo.

Pripravili smo 100m progo, po kateri smo tekli. Za vsak pretečeni krog so otroci dobili na roko štampiljko. Tako smo na koncu lahko razbrali, kakšno razdaljo je pretekel posameznik. Vse pretečene metre smo zabeležili v razpredelnice. Na koncu jih bomo sešteli ter videli, kolikšen je naš prispevek h gradnji Kroga solidarnosti.

Otroci so se teka radi udeležili in ponosno prešteli ter pokazali roke z dobljenimi žigi. Upamo in hkrati verjamemo, da bodo že naši najmlajši spoznali, kakšne so posledice podnebnih sprememb in kaj narediti, da se bo stanje spremenilo na bolje.

Tonja Stanek, dipl. vzg.


0.0
Zadnja posodobitev: ponedeljek 13 februar 2017 15:00
dan brez avtomobila tek podnebne solidarnosti

Brez komentarjev...

Komentirajte

Vaš e-naslov ne bo objavljen..Ankete

coffe

Hvala za sodelovanje...

Preberi si več

Kotiček za starše

Za starše

Starši sodelujejo v delavnicah...

Preberi si več

Dogaja se

IMG_4849 (Small)

Adventne delavnice...

      
Preberi si več